Trio ´01 CD Review Jazz Podium, July/August 2002, Germany

Emil Viklický, František Uhlíř, Laco Tropp,
ARTA - F - 0111

Zdá se, že dnes ve východní Evropě ještě nejsou tria ve složení:piano, basa a bicí, tak časté jako na západě. Ale jedna česká verze v tomto obsazení, trio Emila Viklického, patří mezi nejznámější. Také již existuje určitou dobu.

Touto poslední živou nahrávkou z bratislavských jazzových dnů 2001 se její mezinárodní seznam referencí rozšířil o další zemi, protože se v roce 1993 bývalá ČSSR silou politických rozhodnutí rozdělila na 2 nezávislé státy a Bratislava je dnes hlavním městem Slovenska.

Na festivalu se vedle Emila Viklického představili také František Uhlíř na kontrabas a Laco Tropp na bicí nástroje. Sestřih koncertu obsahuje 6 skladeb; většinou jsou na obalu uvedeny v češtině a angličtině, první čtyři z nich jsou skladby Emila Viklického. Vystoupení tria začíná skladbou „Aspen leaf“ ve středně rychlém tempu; skladba je živá a vibrující, jak napovídá již název.

„Lover come back“ je balada podle lidové písně ( nejedná se o zavedený standart). „Wine,oh wine“ je hraná v „up tempu“ a přednesem je trochu ve stylu tria Oscara Petersona, přednesená tradičněji než úvodní dvě skladby. Kromě toho zde prezentace nástrojové techniky všech hráčů stojí trochu příliš v popředí.

V podobné atmosféře je i Ray Brownova „ Buhaina, Buhaina“ . „Fanóšu“ zní česky a zároveň i anglicky, je to asi nejspíš vlastní jméno; skladba je v pomalejším tempu a má bluesový charakter. Skladba Františka Uhlíře „Song for Jane“, je balada o lásce, ve které autor presentuje svou vynikající hru smyčcem.

Celkově se jedná o velmi inspirativní vystoupení, výkonná sóla a vitální vzájemnou souhru - "interplay".

Horst-Dieter Stiefelmaier
JAZZ PODIUM, 7-8/2002